Eat Clean and Save $$

If I could look at the total amount that I have spent since I first started eating clean I would probably drop dead. To be honest, I don’t even want to know the full amount.  Can you all relate??

Grocery shopping can be hectic all on its own and then throw in the fact that you want to eat healthy! Where to start? What to purchase and how much? How can I save money and eat healthy at the same time??? Don’t worry guys and gals, I got you. Here are my top five tips and tricks on how you can eat healthy and keep your money in your wallet. 🙂

CHANGE YOUR MIND FRAME

Alright, I want you to think for a second about how important your health is to you, and I also want you to think that if you could put a price tag to your health, what would it be? When you think about your health, what is it that you see? Do you see a long and happy life, being able to travel and do the things you want, being physically and mentally healthy so you can support yourself and your future? To me, I couldn’t put a price tag on my health; it’s priceless. Health is wealth! Being healthy and eating healthy lowers your risks for many diseases which in turn will help you to live a longer and happier life and cut back on health care costs.

IMG_2831.JPG

SET A BUDGET

Never go into a shopping trip without a game plan! Iv’e done this on so many occasions and have left the store wanting to kick myself. If you want to save money on groceries, write out a budget and a list of items you NEED. I do this by categorizing my foods. For example, I decide what things I need for breakfast, lunch, dinner, and snacks, and I do not go outside of that list no matter what!

IMG_2829

LOCAL FLYERS

This one is a huge one for me. Wherever I decide to go shopping, I look up their current flyer. On their flyer, they list their deals, sales, and coupons and this allows me to create a game plan and a list of what I need for the week ahead. I also do this by category, but I get a little more specific with this one. For example, I look at fruits, vegetables, grains, and meats. This gives me a specific idea of how much my grocery trip will cost rather than just guesstimating!

IMG_2830

BUY IN BULK

I eat oatmeal every single morning, and I really mean EVERY morning. I was purchasing a new container of oatmeal every other week and it was getting a little pricey. My two staple foods that I eat all the time are oats and rice, so I decided to buy those things in bulk and it has saved me so much money! To put into perspective, a 1.5 pound bag of brown rice and a 1.5 pound bag of oatmeal is generally anywhere from $3 to $5 depending on the brand and the packaging. To buy it in bulk, its 99 cents a pound!!

IMG_2827

PURCHASE FROZEN VEG

Frozen veggies are frozen right after they are harvested, meaning that they contain just as much nutrients as fresh plus they are a fraction of the cost! Now some vegetables I buy fresh like: my mixed greens, spinach, asparagus, and a few others. Everything else, I buy frozen for two reasons. One, because it saves me money and two, it saves me so much time! I love frozen broccoli, peas, green beans, and cauliflower.

IMG_2828

These are just a few of the ways that I save money and it truly helps me tremendously. If you have other ways you like to save money when it comes to shopping leave me a comment down below!

 

 

23 thoughts on “Eat Clean and Save $$

  1. I love going shopping at the end of the day right before the supermarket closes as that’s when they start to heavily reduce items. I hone in on the stuff that is freezable as then I can freeze it and consume it at a later date!

    Liked by 1 person

  2. Organic food is so expensive . It’s sad when so many in poorer communities don’t have access to better foods let alone organic foods. As I was reading I was thinking about this issue.

    Like

  3. There are some great tips here! I have found that the difference in buying junk and buying veggies really isn’t that much different. It’s the whole going bad thing that can be a problem. Frozen veggies is a good alternative for this.

    Liked by 1 person

  4. Amen! I needed this. I love to eat healthy, but it is frustrating that stuff WITHOUT all the added chemicals & junk cost more. Hopefully the tides will turn, but until then, these are great tips.

    Liked by 1 person

    1. I know, it is very frustrating. Ultimately buying local is the healthiest but it’s pretty expensive. I think it’s important to do the best that you can, and it sounds like you’re doing a really good job!

      Like

  5. Living in Alaska makes it more challenging to get fresh produce, so we do a lot of frozen. That is definitely one thing I’m looking forward to having access to when we start rving full-time. Great info!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s